Ką pakeis robotai

Paskutinių metų gale, McKinsey & Company pateikė ataskaitą, kurioje teigiama, kad iki 2030 metų 800 milijonų pasaulio darbo vietų gali pakeisti robotai.

Tyrimai išaiškino, kad labiau ekonomiškai pažengusiose šalyse, tokiose kaip JAV ir Vokietijoje, daugiau nei trečdalis 2030 metų darbuotojų, gali būti, kad turės įgauti naujų darbo įgūdžių ir susirasti naują darbo vietą. Šalyse, tokiose kaip Kinija, apytiksliai 12 procentų darbuotojų turės pakeisti darbo vietas 2030 metais.

Ataskaita taip pat pateikia įžvalgas apie pramones, kurių darbo vietos bus mažiausiai paveiktos robotų, ir įgūdžius, kurių reikės užimant tas darbo pozicijas.

Kai kuriose pramonėse automatizavimo padidėjimas nereikš darbo vietų sumažėjimo, bet reikš užduočių, kurias reikės atlikti, pakitimą. Pavyzdžiui, bet koks darbas, kuriame reikalingas sugebėjimas valdyti žmones, ekspertizės taikymas ir bendravimas su žmonėmis, bus vis dar svarbus, ir žmonių darbo tose sferose yra neįmanoma pakeisti mašina.

Tačiau, darbai, įtraukiantys hipoteką, paralegalų darbą, apskaitą, bei mokėjimo ir atsiskaitymo sistemų operacijas, gali būti lengvai automatizuoti.

Vis dėl to, ekspertai teigia, kad yra penki ypatingi žmonių sugebėjimai, kurių robotai-darbuotojai niekuomet nesugebės įvaldyti, ir šie penki esminiai sugebėjimai gali garantuoti jūsų ateities karjerą. Štai kaip tai įmanoma padaryti:

Žmogaus sugebėjimai, kurių robotas negali atlikti:

  • Jausti: jausti empatiją ir intuiciją.
  • Matyti: suprasti kontekstą ir matyti platesnį paveikslą.
  • Svajoti ir....
  • Kurti: naudotis vaizduote, kad taptų kūrybingu ir sukurtų kažką naujo.
  • Mokytis: perprasti technologijas, kad garantuotų sau ateities karjerą.

Jausti: jausti empatiją ir intuiciją

Kol Jungtinės Karalystės NHS teikė pirmenybę robotams-darbuotojams, tyrimai atskleidė, kad 30% seselių veiklos ir panašus procentas tam tikrų sferų daktarų veiklos, gali būti automatizuota.

Akivaizdus žmonių-darbuotojų privalumas yra žmogaus ryšys. Helen Stokes-Lampard, Karališkojo Koledžo bendrosios praktikos gydymo pirmininkė, laikraštyje teigė, kad: "Kad ir kas nutiktų, bendrosios praktikos gydytojo ir paciento ryšys medicinoje yra unikalus, ir kad nėra nė vienos programos, algoritmo ar technologijų naujovės, kuri galėtų tai pakeisti netolimoje ateityje.

Tai yra tiesa, bet kokiu atveju. Todėl jums yra svarbu tobulinti savo žmogiškuosius įgūdžius, nes robotai nesugeba kurti santykių, užjausti arba kaip nors kitaip atskleisti savo emocijas, kad sukurtų asmeninius ryšius su klientais ir kolegomis. ‎

Šie įgūdžiai gali būti tobulinami mokymo kursuose, arba tiesiog skiriant daugiau dėmesio savo kolegoms ir klientams kiekvieną dieną.

Matyti: suprasti kontekstą ir matyti platesnį paveikslą

Dabartinis dirbtinis intelektas yra puikiai tinkamas sprendžiant vieną problemą, bet visiškai netinkamas sprendžiant daug problemų. Pavyzdžiui, IBM Deep Blue šachmatų kompiuteris gali įveikti šachmatų žaidimo meistrą, bet lengvai pralošia Scrabble žaidime.

Žmonės gali atlikti daugiafunkcinį darbą. Pavyzdžiui, seselė gali matyti visą žmogų, ne tiktai vieną jo simptomą. Jos gali suprasti visas žmogaus kūno subtilybes ir poreikius, ir tuo pačiu, gali teisingai nustatyti ligą, kurią robotas-darbuotojas gali praleisti, kadangi jis per daug susikoncentruoja į vieną konkretų negalavimą.

Įgūdžių paįvairinimas gali padėti efektyviau panaudoti daugiafunkcinius sugebėjimus. "Geriausias atsakas automatizavimui, tai darbuotojo įgūdžių padidinimas," NY Times laikraštyje teigia Gregory Mankiw, Harvardo ekonomistas.

Jūs taip pat galėtumėte apsvarstyti galimybę mokytis aukštojoje įstaigoje, kadangi didėja skaičius darbų, kuriuose yra reikalaujamas aukštasis išsilavinimas; nedarbo procentas yra dvigubai didesnis tarp neišsilavinusių žmonių (5,9 %), palyginus su išsilavinusiais (2,9 %), atskleidžia tyrimų duomenys.

Svajoti ir kurti: naudotis vaizduote, kad taptų kūrybingu ir sukurtų kažką naujo

Smalsumas ir kūrybiškumas yra plėtojami žmogaus sugebėjimai, kurių robotai nesugeba perimti. Jums nereikia sukurti naujo Uberio ar Mona Lizos, bet jūs galite įnešti savo kūrybiškumą ir išradingumą į kasdienius savo darbus įvairiausiais būdais, pavyzdžiui, atrasti kliūtis, imtis rizikos ir tai atlikti kada tik galite.

Jūs, taip pat, galite susikurti savo asmeninį prekės ženklą, kad išsiskirtumėte iš kitų ir parodytumėte savo visus turimus įgūdžius. Pasidomėkite tinklalapiais, kurie specializuojasi pramonės sritimis, kur darbuotojai gali išreikšti savo mintis ar idėjas panašiais klausimais, ir dalyvauti vebinaruose ir seminaruose, plėsti savo žinias, bei įgauti naują požiūrį. Šios idėjos gali tikti jūsų dabartiniam darbui arba supažindinti jus su visiškai nauja karjera.

Šios idėjos gali tikti jūsų dabartiniam darbui arba supažindinti jus su visiškai nauja karjera.

Mokytis: perprasti technologijas, kad garantuotų sau ateities karjerą

Jeigu mokėsite naudotis technologijomis, tuomet būsite pasiruošęs bet kokiems pokyčiams, kuriuos jos atneš į jūsų karjerą. Todėl jūs galėtumėte pasimokyti programavimo, tam, kad suprastumėte kaip veikia technologijos, arba mokytis dirbti su mašinomis.

Pavyzdžiui, darbuotojai išvežiojantys žmones ir taksi vairuotojai, turėdami tinkamus apmokymus, galėtų padėti savaeigiams automobiliams susidoroti su kelionėje iškilusia kritiška padėtimi.

Tačiau, jūsų žinios neturėtų apsiriboti tiktai žiniomis apie technologijas. Jūs turėtumėte nuolat atnaujinti savo esamus ir išmokti naujų įgūdžių, tam, kad liktumėte reikalingas savo darbo vietoje, nes iš tiesų, sunku nuspėti, kaip robotai-darbuotojai paveiks jūsų darbo vietą - ar jie ją pakeis ar ne. Jūs turite būti įsitikinęs, kad ateityje jūsų darbo vietos robotai nepakeis, ir, kad užsitikrinsite sau robotams nepritaikytą darbo vietą.

Vladimir Tsyglakov
2018.11.19