Programuotojo profesija

Tiesa, pastaruoju metu sukuriamos naujos programuotojų darbo pozicijos ne visada yra užpildomos - šios srities specialistų masiškai trūksta.
Gal programuotojo profesija kaip tik Jums?

Bendrieji reikalavimai

Pagrindinis reikalavimas programuotojams, minimas kiekviename darbo skelbime - puikios reikalingos programavimo kalbos žinios. Priklausomai, nuo to, ar darbdavys ieško išorinio (front-end) ar vidinio (back-end) programavimo specialisto, skiriasi ir reikalingi programavimo sugebėjimai.

Iš išorinio programavimo, arba tiesiog front-end specialisto dažniausiai tikimasi gerų HTML, CSS ir JavaScript žinių. Tuo tarpu vidinio programavimo (back-end) specialistas turėtų puikiai nusimanyti JAVA, PHP, Ruby on Rails, Python ir kitose programavimo kalbose.

Aplikuojant į daugelį naujai sukurtų programuotojo darbo pozicijų taip pat reikalaujama nemažos darbo patirties. Net ir iš srities naujokų dažnai tikimasi bent 2 metų programavimo patirties. Tad vienas būdų įgyti pranašumą prieš kitus pretendentus - užsiimti individualiais trumpalaikiais darbais tokiose sistemose kaip Upwork.com ar Fiver.com, kur galite įgyti praktikos, naujų įgūdžių bei užsidirbti mokantis.

Nors nemaža dalis programuotojų visko išmoko patys iš internete esančių daugybės nemokamų kursų ir video, kaikuriuose darbo skelbimuose vistiek reikalaujama turėti aukštojo ar aukštesniojo mokslo diplomą arba atitinkamos programavimo kalbos kursų baigimo sertifikatus.

 

            Atlyginimas

Vidutinis patirties turinčių programuotojų atlyginimas prasideda maždaug nuo 1200 eurų, tačiau priklausomai nuo programavimo tipo ir kalbos, gali kilti iki 5 ir daugiau tūkstančių eurų per mėnesį.

IT srities naujokų algos yra šiek tiek kuklesnės - vidutinis mėnesinis atlyginimas pradedantiesiems yra apie 900 eurų, kylant programuotojo sugebėjimams ir ilgėjant sukauptai patirčiai, ženkliai auga ir išmokamas atlyginimas.

 

            Kur galima išmokti programavimo?

Lietuvoje populiarūs trys programavimo mokymosi būdai: savarankiškas, specialūs trumpalaikiai kursai ir studijos universitete ar kolegijoje.

  1. Nemaža dalis programavimo specialistų nusprendžia pradėti mokytis šios specialybės savarankiškai. Internete daugybė informacijos apie skirtingas programavimo kalbas, naudingų patarimų ir kitų mokymosi galimybių. Pagrindinis mokymosi savarankiškai privalumas - tai galima daryti Jums patogiu metu, bet atsakymus į mokantis iškilsiančius klausimus internete turėtumėte rasti patys.

Dar vienas šio mokymosi būdo trūkumas - sunkumas įrodyti savo kvalifikaciją būsimam darbdaviui. Įgije programavimo praktikos patys neturėsite jokių kvalifikaciją įrodančių dokumentų, tad geriausia iš anksto kurti darbų portfolio, pristatantį Jūsų sugebėjimus.

  1. Lietuvoje sukurta nemažai specialių programavimų kursų, trunkančių nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Programavimo kursų pasiūla išties didelė, tad rasti tinkamiausius nesunku - galite rinktis iš 101 programavimo kursų pradedantiesiems, tam tikrų programavimo kalbų studijų, kursų pažengusiems ir kt.

Programavimo mokyklos, tokios kaip Code Academy, Baltic Talents Academy, Vilnius Coding School, ne tik siūlo platų kursų pasirinkimą, bet ir bendradarbiauja su didelėmis Lietuvos įmonėmis, siekiant padėti pradedantiesiems programuotojams įsitvirtinti rinkoje.

  1. Viena iš ilgiausiai trunkančių programavimo mokymosi galimybių - dieninės ar neakivaizdinės studijos universitetuose ir kolegijose. Pasirinkę šį mokymosi būdą programavimo mokysitės nuo 3 iki 4 metų.

Pasirinkę studijas Vilniaus, Vytauto Didžiojo, Klaipėdos, Kauno Technologijos, Mykolo Romerio, Vilniaus Gedimino Technikos ar kituose universitetuose ar Vilniaus, Kauno, Šiaulių Valstybinėje, Panevėžio, Alytaus ar bet kurioje kitoje kolegijoje įgysite ne tik programavimo įgūdžių, IT žinių, bet ir išmoksite bendrauniversitetinių dalykų. Dėl šios priežasties šios studijos trunka ženkliai ilgiau nei specializuoti programavimo kursai.

 

Darbo sąlygos

Programuotojo darbo sąlygos gana įprastos ir mažai kuo skiriasi nuo kitų biuro darbų: aštuonių valandų darbo diena, darbas kompiuteriu prie darbo stalo, bendravimas su kolegomis, pietų pertrauka…

 

Karjeros Perspektyvos

Pradedančiųjų programuotojų darbo specifika pakankamai paprasta - turite įvykdyti gautas užduotis ir pristatyti reikiamus rezultatus. Tačiau pagrindinės karjeros perspektyvos šioje srityje - augant patirčiai ženkliai auganti alga bei vadovų pozicijos. Būtent tapus padalinio ar grupės vadovu Jūs galėsite priimti labiau kūrybinius sprendimus ir būti svarbesne komandos dalimi.

 

Vladimir Tsyglakov
2018.12.11